Meget Elektrik Makina | İzmir | megetelektrik.com
  • Anasayfa
  • Arsenik Nedir? Zararları Nelerdir?
Arsenik Nedir? Zararları Nelerdir?

Günümüzde kanser oranlarının giderek artmasının birçok sebebi olmakla birlikte özellikle tarımda bilinçsiz olarak kullanılan ve denetimi yapılamayan bazı pestisit isimli böcek öldürücü ilaçlarda bulunması yasak olduğu halde arsenik bulunabilmektedir. 

Günlük beslenme yoluyla ortalama 40 mikrogram arsenik bileşikleri alınmaktadır. 

Arsenik zehirlenmesi sıklıkla arsenik içeren böcek ilaçlarının ağız yolu veya nefes yolu ile alınmasına bağlı gelişir. Yüksek doz alınmasına bağlı gelişen ani zehirlenmelerde bulantı, kusma, karın ağrısı ve boğazda yanma hissi ortaya çıkmaktadır. Dozlar yeterince yüksek ise dolaşım bozukluğu ve kalp yetmezliği gelişerek ölüme neden olabilir. Küçük dozlarda arsenik alındığı zaman ise süreğen (kronik) zehirlenme ortaya çıkar ve dışkılama ve işeme sorunları, ilerleyici halsizlik ve yorgunluk, ciltte kansere benzeyen oluşumlar, tırnak çizgilenmeleri, sinir sisteminin işlevinin bozulması, bilinçte bozulma ve sonuçta ölüm gelişebilmektedir.

İnorganik veya organik arsenik insanlarda çok sayıda kanser gelişimi ile ilişkilidir (akciğer, cilt, sindirim sistemi, karaciğer, idrar yolları, böbrek, lenf ve kan sistemi).

Günümüzde besin maddelerimizin böcek ilaçları, ağır metaller ve radyoizotop maddeler tarafından kirlenmesi en önemli sorundur. Bu nedenle organik tarımın önemi giderek artmaktadır.

Meget Elektrik Makina olarak yaptığımız mikrodalga sterilizasyon makinalarımız ile badem ve kayısı çekirdeğinden arsenik uzaklaştırma işlemi yapmaktayız.